Video bulunamadı...
Ana Sayfa Magazin 14.04.2019 4 Görüntüleme

Balıkesir Edremit Körfezi’nde, Zeytinde Yüksek Rekolte Bekleniyor

Balıkesir’in Edremit ilçesinde, zeytinin ilk oluştuğu ‘tırnaklama’ denen kısımdaki verim, üreticide yüksek rekolte beklentisine yol açtı.

Balıkesir'in Edremit ilçesinde, zeytinin ilk oluştuğu 'tırnaklama' denen kısımdaki verim, üreticide yüksek rekolte beklentisine yol açtı. Edremit Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Hakkı Semerci, Ağacın formu, doğal şartlar ve gerekli soğuklama gerçekleşti. Hayalimiz olan 300- 350 bin tonluk verim alınabilir dedi.

Türkiye'nin önemli zeytin üretim merkezlerinden olan ve dünya genelinde yapılan zeytin tadım yarışmalarında derece verilen Edremit Körfezi'nde, bu yıl zeytinde yüksek rekolte beklentisi var. Edremit Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve zeytin üreticisi Mehmet Hakkı Semerci, geçen sezon yeterli soğuklama ihtiyacını karşılayamayan zeytin ağaçlarında, tane kalitesinde istenilen seviye sağlanamazken, bu yıl doğal şartların oluştuğunu belirtti. Bölge üreticisinin de daha bilinçli bakım yaptığını kaydeden Semerci, gerekli iklim olaylarının zamanında gerçekleştiğini dile getirdi. Semerci, Edremit Körfezi olarak zeytin ve zeytinyağı üretiminde oldukça önemli bir yere sahibiz. 2018- 2019 sezonunda bizim bölgemizde oldukça düşük bir rekolte gözlendi. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi, önceki yıl zeytin ağacının yıllık 1000 saat olan soğuklama ihtiyacının sağlanamaması, 600- 700 saat civarında kalması gibi görünmektedir. Oysa 2019- 2020 sezonuna girerken, gerekli soğuklamanın 1000 saati geçtiğini görüyoruz diye konuştu.

Tema Tasarım | Osgaka.com
Gazete Oku|Sadece Günlük Gazeteler ve Son Dakika Gazete Oku sitesidir.