Ana Sayfa Ekonomi 9 Nisan 2018 31 Görüntüleme

Elektrikli araçta şarj istasyonu sayısı artacak

İSTANBUL

Zorlu Enerji Grup Başkanı Sinan Ak, 3. Enerji Ticareti ve Tedariki Zirvesi’nin (ISTRADE 2018) açılışında icra ettiği konuşmada, elektrik şirketlerinin kullanıcılarına birlikte vezneci kabil misyon ve dayanak vermesi icap ettiğini söyledi.

Bu kapsamda müşterileriyle derinlemesine vadeli kontratlar yaptıklarını ve bu bölgede eğitimler vermeye çalıştıklarını anlatım fail Ak, “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması’nın (YEKDEM) 2020’de sona ereceğini düşündüğümüzde, acemi yenilenebilir erke santrallerinin istihsal yapabilmesi düşüncesince derinlemesine dönemli kontratlara gerekseme olacak, huysuz hâlde bu santraller de istihsal yapamayacaklar.” diyerek konuştu.

Ak, erke sektöründe kurnaz teknolojiler ve şarj istasyonlarının öneminin değişik arttığına ayraç etti.

Türkiye’de şu an kısaca 800 elektrikli araç olduğunu kaydeden Ak, şu halde konuştu:

“Yaptığım görüşmelerden bu senenin ikinci yarısında elektrikli araç ithalatının hızlanacağını ve 2020’ye geldiğimizde ağırbaşlı birlikte sayıya ulaşacağını görüyorum. Elektriğin şişman bölümü evlerde tüketiliyor, o nedenden bu şarj istasyonları da genellikle evlere kurulacak. Yani bundan sonra karşımızdaki alıcı profili değişiyor. Biz de Zorlu Enerji kendisine mayısta çabuk şarj istasyonlarıyla ilgilendiren birlikte tanıtım yapacağız. Bu yaz başı bakımından Adana’ya kadar, sene sonu bakımından ise kâffesi Türkiye’yi kapsayacak halde ve 200 kilometreye birlikte şarj istasyonu yerleştireceğiz. Bütün Türkiye’yi kapsayacak halde yaptığımızda 5-10 milyon dolarlık birlikte yatırıma balya geliyor. 2-5 sene süresince dönüşünü alacağımız birlikte envestisman ancak tığ bu bölgede alışveriş gelişsin diyerek bu yatırımı yapıyoruz.”

“Şeffaflık ve öngörülebilirlik artmalı”

Enerjisa Üretim Üst Yöneticisi Armanç Ekinci de iktisadi bölgede büyümesini sürdüren Türkiye’nin enerjide de çabuk birlikte değiş gösterdiğini söyledi.

Sektörde, depolama, dijitalleşme, sarhoş istihsal ve blockchain kabil mega akımları tartışıp kalıp icraat geliştirilmesi gerektiğine ayraç fail Ekinci, “Enerji sektörüne hususi bölüm kabilinden işlenmiş yatırımların sürdürülebilirliği ve acemi yatırımların akçalanmış edilebilirliği düşüncesince nakit ve derinlikli piyasanın en ehemmiyetli şart olduğuna inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Ekinci, tecim kütlesinin gelişip, derinlemesine vadeli fiyatların oluştuğu birlikte piyasada erke yatırımcıları ve sanayicilerinin derinlemesine vadeli planlarını henüz akıllıcasına yapabileceklerini vurgulayarak şu halde bitmeme etti:

“Bu sayede elektrik üreticileri, dağınık şirketleri ve şişman alıcılar gelecekte oluşabilecek vaziyet ve paha risklerini dinamik birlikte halde yönetip giderilmiş edebilecek. Böyle birlikte piyasanın birlikte öteki yardımı da sektörde akıllıcasına birlikte tavsiye mektubu fiyatının oluşmasıdır. Bu sayede Türkiye ile öteki devletler ortada çelimli birlikte alım satım kurulmakta ve erke merkezi olma stratejimiz anlamında ehemmiyetli birlikte etap atık olur. Likit, derinlikli ve dimdik dinamik birlikte etraf kâffesi paydaşların üstünde hassasiyetle durması müstelzim birlikte konu. Aslında bu mevzuda yolun şişman tarafını katettik. Derinlikli birlikte tüketicilere erişmek düşüncesince bu piyasanın herhangi birlikte noktasında maliyet bazlı fiyatlamayı asal almak, şeffaflığı ve öngörülebilirliği çoğaltmak bizim önceliğimiz olmalı.”

İki güneş sürecek zirvede, erke ticaretindeki mesail ve hal önerileri tartışılacak.

Muhabir: Nuran Erkul Kaya-Ebru Şengül

Kaynak: AA

Tema Tasarım | Osgaka.com
kamera sistemi guvenlik sistemi hirsiz alarm sistemi bakici kamera sistemi apartman kamera sistemi guvenlik kamera sistemi