Ana Sayfa Yaşam 9 Nisan 2018 23 Görüntüleme

Go-kart aracında yaralanan kişinin tedavisi sürüyor

İSTANBUL

Sarıyer‘deki ortak go-kart pistinde, şalının arabanın tekerleğine dolanması kararı soluk borusunda parçalanmış oluşan Havvanur Yalçın‘ın, tedavisinin dip hizmet ünitesinde bitmeme etmiş bulunduğu bildirildi.

AA muhabirinin almış bulunduğu bilgiye göre, Yalçın’ın, go-kart pistinde taşıt kullandığı tam üstündeki şalının tekerleğe dolanması kararı soluk borusunda kestirmece 1 santimetrelik parçalanmış oluştu.

Kazada vurulan Yalçın’ın evvel müdahalesi fenomen adına mevrut 112 ekiplerince gerçekleştirildi. Yalçın’ın tedavisi, Yedikule Göğüs Hastanesi ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi dip hizmet ünitesinde bitmeme ediyor.

“Sağlık hali ciddiyetini korumakla baş başa iyiye gidiyor”

Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Celalettin Kocatürk, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, Yalçın’ın dip hizmet ünitesine alındığını ve tedavisinin burada sürdürüldüğünü söyledi.

Kocatürk, Yalçın’ın tedavisinin uyutulmak vasıtasıyla gerçekleştirildiğini belirterek, “Daha evvela bambaşka ortak hastaneye götürülmüş. Orada evvel müdahalesi yapılmış. Hastamızın şu anda, go-kartın aksamına takılan eşarbının ansız dokunca vermesi kararında soluk borusunda kestirmece ortak santimetrelik parçalanmış var. Fakat yırtığın kendinden iyileşebileceğini öngörüyoruz.” dedi.

Hastanın şuurunun bariz bulunduğunu gücün şu anda konuşamadığını dile getiren Kocatürk, şu şekilde bitmeme etti:

“Hastamız makineye müteallik ve uyutuluyor. Yırtık bulunan alanın kendinden iyileşmesini bekleyeceğiz. Yaralanmış bulunan alanı, günce şekilde arama ediyoruz. Ayrıca rastgele dü akciğerde de önemsiz yırtıklar ve yaralanmalar var. Yarın yapacağımız arama ondan sonra sonuncu kararımızı vereceğiz. umut ederiz ki ameliyata lazım kalmadan kendinden iyileşecek. Biz, hastamızla ayraç diliyle anlaşıyoruz. Nefes borusunda parçalanmış bulunduğu düşüncesince konuşamıyor yemeden içmeden bizi anlıyor. Bu baş döndürücü güzel ortak bilgi zira fenomen esnasında beynin etkilenmediğini ve ortak dokunca görmediğini öngörebiliriz. Ayrıca elini, kolunu, bacaklarını akıntı ettirebiliyor. Motor fonksiyonları da enikonu iyi. İnşallah ehven atlatacağız.”

“Heyecan ardında koşarken sağlığımızdan olmamalıyız”

Kocatürk, ekipçe, soluk borusu yaralanmalarıyla ilişik tecrübelerinin bulunduğunu aktararak, “Bu tecrübemizi etraflı kol arkadaşlarımızca kullanarak değerli olacağız. İnşallah hastamızı bozulmamış esen taburcu edeceğiz sanarak beklenti ediyoruz. Ancak şu anda hastamızın halen dip bakımda bulunduğunu ve düne uyarınca hâlâ az da olsa dirimlik tehlikesinin bulunduğunu unutmamamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Kocatürk, vakadan yola çıkıp topluma verilmesi müstelzim mesajlar bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“İnsanlar coşku aradıkları zaman, gerçekleştirmek istedikleri rastgele şeyi hâlâ aceleci gerçekleştirmek istiyor ve bu adrenalin seviyesini arttırıyor. Adrenalin baş döndürücü arttığı devir kişilerin oto kontrolünü yitirdiklerini görüyoruz veya boşlama edebildiklerini görüyoruz. Bu vakada da bunu gördük. Aslında hastamızın kask takmadan boynunda fular varken go-karta binmesine cevaz verilmemesi gerekir. Kendisi anca bulunduğunu istese bile banko buna cevaz edilmemesi gerekli. Diğer önlemler alınmadan bu tür aktivitelerin yapılmasına cevaz etmemek lazım. Heyecan ardında koşarken sağlığımızdan olmamamız düşüncesince behemehâl kurallara uygun uymamız gerekiyor.”

Havvanur Yalçın’ın dayısı İsa Gök de “Olay, Cumartesi haset dakika 18.30 sıralarında oldu. İstinye go-karta gidiyorlar. Go-karta binerken düzenlilik görevlisi, şalı çıkarttırmak istemiş gücün Havva, ‘önüm açılıyor’ diyerek, çıkartmamış. Görevliler de cevaz vermişler ve go-karta bindirmişler. İki volta attıktan sonraları da şal yel dolayısıyla art tekere dolanıyor ve ilçe gerçekleşiyor.” biçiminde konuştu.

Olaya müteallik sormaca bitmeme ediyor

Öte taraftan vakayla ilişik pres sahibi 32 yaşındaki Sinan Satır’ın Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındığı, emniyetteki ifadesinin peşi sıra başıboş bırakldığı öğrenildi.

Satır’ın emniyetteki ifadesinde, şunları dediği belirtildi:

“Havvanur adlı isim ve beraberindeki 2 isim pistimize geldi. Go-kart aracına inzimam etmek istedi. Biz düzenlilik dolayısıyla şal ile vasıtaya binemeyeceğini söyledik. Üzerinde yalnızca nesil olduğunu, indinde ceketinin bulunmadığını, üşüyebileceğini bu yüzden şalını çıkartmak istemediğini söyledi. hususi durumundan ötürü namına cevaz verdik. Bir volta attı, ikinci tuğra bitmeme etti. Bu esnada şalın arabanın art tekerleğine dolandığını gördüm. Araç yavaşladı. Bunun üzerinde doğrudan 112 aceleci afiyet ekiplerini aradım. Kişinin boğazına dolanan şalı kendimiz çıkardık peşi sıra mevrut ekiplerle hastaneye kaldırdık.”

Olaya müteallik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı çeşidinden düzenlenen soruşturmanın da bitmeme etmiş bulunduğu bildirildi.

Muhabir: Halis Akyıldız, Hüseyin Bağış

Kaynak: AA

Tema Tasarım | Osgaka.com
kamera sistemi guvenlik sistemi hirsiz alarm sistemi bakici kamera sistemi apartman kamera sistemi guvenlik kamera sistemi