Ana Sayfa Sağlık 1 Nisan 2018 41 Görüntüleme

Sağlık Harcamalarının %22’sini Diyabet Oluşturuyor

Toplumumuzda sağlık harcamaları arasında başat sırayı diyabet hastalığının oluşturduğu Dr. Emin Dinçağ tarafından ifade edildi.

Sakat Bırakabilir

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığına insanların yapmış olduğu harcamalar ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Öyle ki gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda sakat dahi bırakması söz konusu olabilmektedir. Avrupa ülkeleri arasında bakıldığında ülkemizin diyabet hastalığı konusunda bir hayli ileri boyutlarda olduğunu görmek mümkündür. İşte bu durum ülkemizdeki sağlık harcamalarının %22’sinin diyabet hastalığına yönelik olmasına neden olmaktadır.

Bu sağlık harcamalarında ana ve yan harcamalar olmak üzere iki kalem bulunmaktadır. Ana harcamalarda diyabet hastalığının kendisine masraf yapılırken yan harcamalarda şeker hastalığının komplikasyonlarına harcama gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de diyabet hastası sayısı ise ürkütücü boyutlarda yer almaktadır. Öyle ki ülkemizde 11 milyon diyabet hastasının bulunduğu ifade ediliyor.

SGK’nın ilaç harcamalarına bakıldığında da diyabetin etkisi korkutucu rakamlara ulaşmaktadır. SGK’nın yapmış olduğu ilaç harcamalarının %57’sinin diyabet ilaçlarına gittiği fark edilmektedir. İşte bu sebeple halkımızın diyabet karşısında bilinçlenmesi gerekmektedir.

Tema Tasarım | Osgaka.com
kamera sistemi guvenlik sistemi hirsiz alarm sistemi bakici kamera sistemi apartman kamera sistemi guvenlik kamera sistemi