Ana Sayfa Ekonomi 9 Nisan 2018 26 Görüntüleme

‘Tarım ve memur’ kentinden ‘sanayi’ başkentine

ANKARA – ERDAL ÇELİKEL/DENİZ ÇİÇEK

Geçmişte memur, kırtasiyecilik ve ekincilik kenti şekilde ismini duyuran Ankara, akıbet çağda öğrenimden sanayiye, bilimden teknolojiye denli ayrımlı alanlardaki atılımlarıyla zamanı yan yana tahavvül yaşarken, 2023’e 5 kaldığında ABD, Çin, İtalya, Almanya karışma dünyanın ciharıyek yanına verim ihraç fail varlık biçimine geldi. Türkiye’nin en yan yana tomar müstesna satım karşıcı 5’inci şehri bulunan ve abuhava ekonomisinde yüzdelik 8,5’lik paya vasıl Ankara’da, emlak dışına aracısız uçuşların artırılması, arsıulusal fuar alanının yapılması ve enfrastrüktür sorunlarının çözülmesiyle kentin evren ölçeğindeki etkinliğinin güçleneceğine inanılıyor.

AA muhabirlerinin derlediği bilgilere göre, Ankara’nın nüfusu, Türkiye İstatistik Kurumunun 2017 yılı kayıtlarında 5 milyon 445 bin 26 insan şekilde arazi aldı. Bu rakam, 2007 yılına layıkıyla varlık nüfusunda yüzdelik 22’lik artışa ayraç ediyor.

Artan nüfusa koşut şekilde Başkent’in hesaplı görünümü de devir ortamında iri değişime uğradı. “Siyasetin ve bürokrasinin başkenti” bulunan Ankara, “memur ve ekincilik kenti” kimliğine üniversiteleri, düzenleme uran bölgelerini, teknoparkını ve ayrımlı sektörlerdeki atılımlarıyla “bilim ve uran kenti” unvanını da ekledi.

Nüfus artışıyla beraberce şehirde uran ve hizmetler sektörlerinde çalışkanlık yayınlayan şirketlerin sayısı çabucak artarken, bu gestalt barınma, göç, besin talebinin karşılanması kabilinden nice problemi baş başa getirdi.

Barınma ihtiyacını istikbal etmek hesabına hane projeleri himmet kazanırken, 2002 senesinde deli dolu hayvan, et ve tahıl kabilinden bölgelerde açık müstesna satımcı konumundaki kent, bugün bakımından bu bölgelerde aut tecim açığı sağlayan il oldu.

İhracatta geçmiş 5’te

Gayrisafi ekleme bedel (GSKD) üretiminde Türkiye’nin 2. iri kenti bulunan Ankara’da, GSKD’de ekincilik alanının yüzdelik 71,5, piyasasının yüzdelik 25,7 ve misyon alanının yüzdelik 2,8 oranı bulunuyor. Kentin, abuhava ekonomisinde oranı da yüzdelik 8,5’e ulaştı.

Dış tecim verileri açısından bakılınca ise 2017 verilerine layıkıyla 6 bilyon 742 milyon dolar ile Türkiye’nin en yan yana tomar müstesna satım karşıcı 5. ili konumundaki Ankara’nın aut satımında motorlu kara taşıtları, iklim ve gök taşıtlarıyla bunların parçaları, makine, kuvvetli ve çelikten pırtı geçmiş sıralarda arazi alırken, ithalatta tıbbi cihazlar, elektrikli aletler, makine, deli dolu efsanevi ve ispençiyari ürünleri ön plana çıkıyor.

Kentin akıbet 5 yılda en yan yana tomar müstesna satım icra ettiği devletler ABD, Çin, Irak, Almanya ve İtalya şekilde sıralandı. Aynı devletler bahis konusu çağda en baş döndürücü müstesna alım meydana getirilen devletler şekilde da dikkati çekti.

Otomobil sayısında da ikinci

Ankara, bulunan heveslendirme sisteminde yan yana numara alanda arazi alıyor. Kentin aut ilçeleriyle gelişmişlik farkı dolayısıyla hepsi ilçelerin bire yan yana kapsamda değerlendirilmesi dava yaratıyor.

Kentte iş gücünün 1 milyon 908 bini çalışıyor ve bu da Türkiye’nin mecmu istihdam edilen nüfusunun yüzdelik 7’sini oluşturuyor. Nüfusun yüzdelik 71,9’u hizmetler sektöründe çalışıyor. Ankara’nın aylakçılık oranı ise yüzdelik 11,4 düzeyinde bulunuyor.

Ankara, araba sayısında 1 milyon 389 bin 833 adet, mecmu motorlu anahtar sayısında da 1 milyon 905 bin 510 adetle hepsi vilayetler ortamında ikinci tam arazi alıyor.

Fuar sektörü ve emlak dışına uçuşların artırılması isteniyor

Ankara’da mart sonu bakımından 89 bin 734 esnaf ve bunlara ilgili mecmu 95 bin 320 iş noktayı bulunuyor. Ankaralı esnafın huzur karşıya kalmış yer aldığı problemlerin başında, daha baş döndürücü AVM’lerde arazi düzlük perişan firmalarıyla rakiplik geliyor.

Ankara, turizmde de atak bekliyor. Avrupa başkentleri 10 milyonlarla tabir edilen sayılarla gezgin çekerken, Ankara’ya antre karşıcı salname ecnebi gezgin sayısı 300 bin yöresinde seyrediyor.

Ankara’dan emlak dışına aracısız uçuşların ehliyetli sayıda olmamasının kentin gezim potansiyelini engellediği belirtiliyor. Yurt dışına vasıtasız uçuşların sayısının artırılması hedefleniyor. Havayolu mecmu geçici trafiğinde İzmir’in uğrunda arazi düzlük Ankara, İstanbul’un arkasında bulunuyor.

Kent turizmi düşüncesince iri ehemmiyet haiz fakat daha yapılamayan “uluslararası fuar alanı” da kentin önde mevrut isimlerince dile getirilen sorunlardan birisi şekilde dikkati çekiyor. Henüz noktayı netleşmeyen fuar alanının varlık ekonomisi ve turizmine ehemmiyetli ulama sağlayacağı vurgulanıyor.

Kentin turizmde etap yapması düşüncesince potansiyeli bulunan esenlik ve termal turizmine ciddilik vermesi gerektiği dile getiriliyor. Ankara’da Ayaş, Kızılcahamam, Beypazarı ve Haymana ilçelerinde ensesi kalın jeotermal kaynaklar bulunuyor. Ankara, ehemmiyetli devlet, hususi ve darülfünun hastanelerine de ev sahipliği yapıyor.

Kentin 25 milyon dekarı güzeşte mecmu yüzölçümünün 12 milyon 330 bin dekarını ekincilik alanları oluşturuyor. Kentte Beypazarı havucu, Ayaş domatesi ve dutu, Kalecik karası üzümü, Kazan kavunu, Ankara tiftiği kabilinden ürünlerde markalaşma potansiyeli bulunuyor. Kent, mobilyasız soğan ve kavun üretiminde abuhava birincisi, havuç, ekşi kiraz ve yeşil mercimekte ise ikinci halde arazi alıyor.

Savunma sanayisi ayırt yaratıyor

Sektörel bazda değerlendirildiğinde defans sanayisi Ankara ekonomisinde ehemmiyetli arazi tutuyor.

ASELSAN, Roketsan, Havelsan, TAI kabilinden defans sanayisinin ehemmiyetli firmalarına ev sahipliği karşıcı kentte, imal edilen mahsulat lüzum mecmu ve kilo başına ihracata gerekse istihdam ve diyalekt adam başına ulusal gelire ehemmiyetli ulama sağlıyor.

8 teknopark, 12 düzenleme uran bölgesi (OSB) ve baş döndürücü sayıda araştırı merkezinin çalışkanlık gösterdiği kentte, Ostim ve İvedik düzenleme uran yerleri varlık piyasasına çelim katıyor.

Ankara, İç Anadolu Bölgesi’ndeki vilayetler ortada pres sayısı bakımından yüzdelik 39,76’lık nazaran geçmiş tam arazi alıyor. Sanayi işletmelerinin sektörel dağılımında geçmiş tam möble ve maden ürünleri geliyor.

Üniversite mezunlarının oranı yüzdelik 21,4

Ankara Kalkınma Ajansının tespitlerine göre, beşeri sermayenin enine boyuna çelimli yer aldığı kentte, akademi yahut medrese mezunlarının oranı 21,3 ile Türkiye averajının (Yüzde 14,06) enine boyuna üzerine bulunuyor.

Ankara’da 19 yükseköğretim kurumu bulunurken, lisans ve ön lisans düzeyinde mecmu 217 bin 584 öğrenciyle 19 bin 390 talim elemanı yaşıyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı çeşidinden meydana getirilen Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksleri listesinde geçmiş 5 üniversitenin 3’ü bu şehirde bulunuyor.

Öte yandan, Ankara’da 6 gözyaşı ve giysi nüfusun yüzdelik 2,6’sının kıraat değirmi bilmediği, bu oranın hanımlarda yüzdelik 4,4, beylerde ise yüzdelik 0,7 yer aldığı kayıtlarda arazi alıyor.

En baş döndürücü çoluk çocuk muhaceret ediyor

Göç göstergeleri incelendiğinde, Ankara’nın en baş döndürücü 20-24 gözyaşı grubunda muhaceret almış yer aldığı ve verdiği dikkati çekiyor. Ankara akıbet iptidai yılda en baş döndürücü İstanbul, Çorum ve Yozgat’tan muhaceret alırken; İstanbul, İzmir ve Konya’ya muhaceret veriyor. Sağlık dalında 100 bin adam başına 344 yatağın bulunmuş yer aldığı kentte, 100 bin adam başına 371 doktor düşüyor.

“Yerel değerler dünyaya tanıtılacak”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, vazifeli kenti şekilde anılan Ankara’nın, akıbet senelerde kalan OSB’leri, üniversiteleri, esenlik ve termal turizmiyle de ön plana çıkmaya başladığını belirterek, “Canlı yan yana iktisat potansiyeli bulunan şehrimizde çalışan planlar ve planlamalarla hem varlık bununla beraber abuhava ekonomisine iri ulama sağlayabiliriz. Önümüzdeki çağda en önce gezim konusunu ele alacağız. Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi’ni bu yüzden baş döndürücü önemsiyoruz. Ankara keçisi, Ankara simidi kabilinden coğrafi işaretlerle kentin öbür zenginliklerini dünyaya tanıtacağız. Ankara’ya Akyurt’a yapılacak dev fuar bölgesini vermek düşüncesince süreci başlattık, projeyi en çelimsiz müddette tamamlayacağız. Şehrin çehresini bozan erdemli yapılar dair daha duyar planlara müsaade vereceğiz. Tarımsal desteklerle toprak kayması önleyerek üretimi artırmayı, getirim elde edilmesinin önüne geçerek adil dirimsel dağılımı, denktaş misyon ve yaşanabilir yan yana Ankara hedefliyoruz.” dedi.

“İleri uygulayım bilimi üretiminde lider”

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye’nin ılımlı uygulayım bilimi segmentinden erdemli teknolojiye sıçraması icap ettiğini vurgulayarak, “Türkiye şekilde bu sıçramayı gerçekleştirebilecek en ehemmiyetli varlık Ankara’dır. Toplam 12 OSB’si bulunan Ankara, encam teknolojili patent/faydalı manken başvurularının yüzdelik 14’ünü gerçekleştirdi. Ar-Ge karşıcı üreticilerin yüzdelik 15’i, encam uygulayım bilimi üretiminin yüzdelik 13’ü Ankara’dadır. Ar-Ge mühendislerinin yüzdelik 28’i Ankara’dadır. İleri uygulayım bilimi yatırımlarının yüzdelik 30’una Ankara ev sahipliği yapıyor. İleri teknolojili 13 ast bu sahanın tamamında Ankara rakiplik gücüne sahiptir.” ifadelerini kullandı.

Ankara’nın, sanayisi ve üniversiteleriyle Türkiye’nin uygulayım bilimi üssü olma uğrunda yürümeye bitmeme ettiğini tabir fail Özdebir, “Ekonomisinin yüzdelik 15’i imalata mebni bulunan Ankara’da meydana getirilen üretimin yüzdelik 34’ü erdemli ve ılımlı erdemli teknolojilidir. Türkiye’nin en iri 5. imalat kenti bulunan Ankara encam uygulayım bilimi üretiminde lider.” niteleyerek konuştu. 10 araştırı üniversitesinin 4’üne Ankara’nın ev sahipliği yaptığını aktaran Özdebir, bu durumun da varlık piyasasına baş döndürücü iri ivme kazandırabileceğini bildirdi.

“Memur kenti kimliğinden sıyrıldı”

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran da vazifeli kenti kimliğinden sıyrılan Başkent’in bundan sonra esenlik kuruluşları, üniversiteleri, teknoparkları, düzenleme uran yerleri ve defans sanayisiyle öne çıktığını söyledi. Ankara’nın, dünkü kimliğiyle piyasasının ve ticaretin de merkezi özelliğine geldiğini tabir fail Baran, şunları kaydetti:

“Ankara, az daha 190 ülkeye müstesna satım yapabilen yan yana şehir. Kentin sağlık, fuar ve kurultay turizmi kabilinden baş döndürücü ehemmiyetli potansiyelleri de var. Biz bu potansiyellerin harekete geçirilmesi düşüncesince icraat yürütüyoruz. Bu sebeple emlak dışına aracısız pervaz konusunu baş döndürücü önemsiyoruz. Aktarmalı uçuşlar dolayısıyla tüccarımızın kıymetli zamanı yollarda geçiyor. Üyelerimizin emlak dışına kolay gezi edebilmesi, ecnebi yatırımcıların da Ankara’ya ferah ferah gelebilmeleri düşüncesince bu bap üzerine ısrarla durduk. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın verdiği destekle Türk Hava Yolları ile yaptığımız eş düzentileme neticesinde, Ankara’dan Frankfurt, Berlin, Paris ve Viyana’ya vasıtasız pervaz başlatıldı.”

Ankara’nın çelimli yönleri

AA muhabirinin icra ettiği araştırmalar, raporlar ve yetkililerden tahsil edilen bilgiler ışığında Ankara’nın çelimli ve cılız yönleri şöyleki belirlendi:

– Ankara’nın çelimli yönleri:

– Coğrafi avantajlarıyla geri misyon özek özelliği taşıyor.

– Kamu büyüklenme ve kuruluşlarına ev sahipliği yapıyor.

– Güçlü yan yana uran altyapısına erbap bulunuyor.

– Savunma sanayisi firmalarının istihsal üssü özelliği taşıyor.

– Sağlık dalında çelimli tababet fakültelerine, hastanelere ve esenlik personeline erbap bulunuyor.

– Termal ve medikal esenlik turizminde güçlü.

– Ülkenin ehemmiyetli üniversitelerine ev sahipliği yapıyor.

Ankara’nın cılız yönleri:

– Turizm mevzusundaki potansiyeli daha değerlendirilemedi.

– Güçlü, bilinen, çarpıcı yan yana varlık markası oluşturulamadı.

– Yurt dışındaki ehemmiyetli merkezlere aracısız uçuşlar yetersiz.

– Teşvik unsurlarının en ast kurda sunulmuş yer aldığı 1. Bölge’de arazi alması dolayısıyla yatırımlar bitişik illere kayıyor.

– Trafik yoğunluğu, kentleşme sorunları bulunuyor.

– Uluslararası özellikte fuar merkezi bulunmuyor.

Güncel sayılara layıkıyla Ankara’nın toplumsal ve hesaplı yaşamına bağlı bazısı veriler şöyle:

Nüfus (kişi)5.445.026İstihdam edilen insan sayısı 1.908.000İşsizliklik oranı (%)11.4Tarım sektörü (bin dekar)12.330Esnaf sayısı89.734İhracat (milyon dolar)6.742Üniversite19Organize uran bölgesi12Teknopark8

Kaynak: AA

Etiketler:

İlginizi çekebilir

Forex İle İlgili Tavsiyeler

Forex İle İlgili Tavsiyeler

Tema Tasarım | Osgaka.com
kamera sistemi guvenlik sistemi hirsiz alarm sistemi bakici kamera sistemi apartman kamera sistemi guvenlik kamera sistemi