Son Dakika Haberler

ABD enflasyon verileri ne anlatıyor; tahviller ne yöne?

Yeni ABD Başkanı Biden’ın bir yandan pandemi ile bir yandan da pandemi etkisinde zayıflayan ekonomi ile mücadele etmesi gerekiyor. Mart ...

ABD enflasyon verileri ne anlatıyor; tahviller ne yöne?
Okunma : 4 views Yorum Yap

Yeni ABD Başkanı Biden’ın bir yandan pandemi ile bir yandan da pandemi etkisinde zayıflayan ekonomi ile mücadele etmesi gerekiyor. Mart ortasından önce 1,9 trilyon dolarlık ekonomiye destek paketinin kabul edilmiş ve hayat geçmiş olması da Trump dönemi desteklerinin son bulacağı 14 Mart öncesinde kritik önemde.  Fakat bir yandan küresel ölçekte artan emtia fiyatları bir taraftan da böylesi muazzam ölçekte bir desteğin yaratabileceği enflasyonist baskılar piyasalarda korku yaratmakta.  Ocak başından bu yana ABD tahvil faizlerindeki yükseliş yönündeki oynaklık net bir şekilde enflasyon korkusunu yansıtıyor.  Korkunun temelinde elbette Fed’in aşırı destekleyici para politikasını sıkılaştırmaya doğru çevirme sinyali vermek zorunda kalmasıyla piyasalarda 2013’te yaşanan deprem akıllarda.

Bugün ABD’de açıklanan enflasyon verileri, bu açıdan bakınca önemli.  Korkutucu da değil üstelik.

Ocak ayında art arda ikinci ay boyunca değişmeyen ABD çekirdek enflasyonu pandeminin enflasyonu bastırmaya devam ettiğini anlatıyor.  ABD Çalışma Bakanlığı raporuna göre, değişken gıda ve enerji maliyetlerini hariç tutan çekirdek tüketici fiyat endeksi, önceki yıla göre %1,4 arttı. Daha geniş TÜFE, bir önceki aya göre % 0,3 ve bir önceki yıla göre %1,4 artarak, yükselen petrol fiyatlarının etkisini yansıttı.

Ocak ayının ılımlı verilerine karşın, ilerleyen aylarda ABD’de enflasyonun hareketlenmesi ve tahvil faizlerinde korku eksenli oynaklığı da artırması bekleniyor. Geçmesi beklenen 1,9 trilyon dolarlık destek paketinin bireysel harcamaları artırıcı yapısı ve aşılamanın genişlemesiyle ABD’li tüketici daha güçlü şekilde yeniden sahalara dönecek. Şimdilik, ABD işsizlik oranı enflasyonist baskı yaratmaktan uzak olsa da, geçen hafta sonunda yeni Hazine Bakanı (eski Fed Başkanı) Yellen paketin geçmesi halinde 2022 ortasında ABD ekonomisinin tam istihdam seviyesine dönebileceğini söyledi.  Tam istihdam seviyesi şirketlerin maliyetleri üzerinde yaratacağı etkiyle beraber artan emtia fiyatlarıyla birleşirse, elbette enflasyonu artırıcı yönde baskı yaratacak.

Ama daha 2022 ortasına çok var, üstelik önemli bir süreç var. Aşılama genişlese de, pandeminin mutasyonlar nedeniyle ne kadar kontrol altına alınacağını zaman gösterecek.

Dolayısıyla açıklanan enflasyon verileri tahvil piyasasında bir rahatlama yarattıysa da, dikkatler uzun süre ABD enflasyon verilerinde olacak.  Gelen her veriyle tahvil piyasasındaki hareketler de çoğalacak.

Önümüzdeki aylarda ABD enflasyonunun karışık bir seyir izleyecek olması da kafaları karıştıracak.  Doların değer kaybı keni başına fiyatları yukarı yönde itecek. Baz etkisi nedeniyle salgının tetiklediği ekonomik yavaşlama geçen yıl ABD’de Mart-Mayıs döneminde enflasyonu aşağıya itmişti.  Şimdi yeni veriler geldikçe enflasyon hızlanmış gibi görünecek.  Fakat bu hızlanmanın kalıcı olup olmayacağı şimdilik net değil.  Biden’ın 1,9 trilyon dolarını destekleyenler COVID-19’la yaşananlardan sonra enflasyon baskılarında kalıcı bir artış korkusu olmadan ABD ekonomisinde teşvik için bolca yer olduğunu söylüyorlar. Diğerleri de enflasyonda yıllardır izlenmeyen bir patlama yaşanacağı korkusunda.

Biden, Fed Başkanı Powell ve Hazine Bakanı Yellen ekonominin “toparlanma tamamlanana kadar” desteklenmesi gereği görüşünde hemfikirler.  Fed’in yeni enflasyon yaklaşımı gereği, parasal sıkılaştırma yolunu netleştirmeden manşet enflasyonun %2’nin üzerine çıkmak normal ve kalıcı olup olmayacağı, çekirdek enflasyonla desteklenip desteklenmeyeceği izlenmesi gereken bir süreç.

Bu veriler sonrası Powell’dan beklenen açıklamalar önemli. Yine de ABD para politikasında bu sene önemli bir değişiklik beklentisi zaten yok; değişiklik sinyali ise yakın zamanda gelecek gibi değil.  Fakat enflasyon korkuları gerçek ve tahvil piyasasının huzursuzluğu devam edecek gibi görünüyor.

GA.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google