Son Dakika Haberler

Ak Yatırım Şirket Raporu – ARD Yazılım


ARD Yazılım’ı 70,00 TL 12 aylık hedef fiyatı ve Endeksin Üzerinde Getiri önerisi ile araştırma kapsamına alıyoruz Şirketin son beş yılda ...

Okunma : 4.306 views Yorum Yap

ARD Yazılım’ı 70,00 TL 12 aylık hedef fiyatı ve Endeksin Üzerinde Getiri önerisi ile araştırma kapsamına alıyoruz

Şirketin son beş yılda yakaladığı hızlı büyüme ivmesini önümüzdeki yıllarda da sürdürmesini bekliyoruz. Türkiye’de yaşanan hızlı dijitalleşme trendi, artan yazılım harcamaları ve düşük penetrasyon bu büyümenin arkasında yatan önde gelen faktörler arasında bulunuyor. Şirketin ölçek yakalama kabiliyeti mevcut ve bunun sonuçlarını özellikle bu yıldan itibaren görüyoruz. Şirketin Şubat ayındaki halka arzının ardından güçlü fiyat performansına rağmen, 2020 F/K 16,8x ve 2021 F/K 10,3x olup diğer halka açık şirketlerin ortalama çarpanları 18,1x ve 13,6x. Daha hızlı kar büyümesine bağlı olarak, ARD Yazılım’ın bu ortalamalara göre primli işlem görmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Gerçekleşen hızlı büyümenin devam etmesini öngörüyoruz

2016‐19 döneminde şirketin büyümesi çok yüksek düzeyde oldu. Bileşik bazda ortalama yıllık ciro %75, FAVÖK %138 ve net kar %168 oranında büyüme gösterdi. Bu dönemde ARD özellikle kamu kurumlarına başarılı yazılımlar vererek kendini kabul ettirdi. İleriye dönük hızlı büyümenin devam etmesini öngörüyoruz. Ciroda yıllık yaklaşık %45 büyüme ve stabil kar marjlarının sürdürebileceğini düşünüyoruz. Buna göre 2020 yılında 55 milyon TL (yıllık %110 büyüme) net kar tahmin ediyoruz. Yeni sözleşmelerin imzalanacağı beklentisiyle 2021 yılı net kar beklentimiz
ise 91 milyon TL (yıllık %63 büyüme). Ancak 2021 net kar beklentisi muhafazakar olabilir, çünkü 2016 – 19 döneminde yıllık bileşik bazda büyüme net karda %168 olmuştu.

Covid salgını döneminde ARD’nin “Followino” yazılımı satış büyümesini hızlandırdı

Followino, salgın önlem ve sosyal mesafe kontrol sistemi projesinin yapay zeka ve derin öğrenme destekli kişi sayma, müşteri yoğunluk analizi, kişi tanımlama, termal ateş ölçme ve maske kontrol sistemidir. İleriye dönük “Followino” projesi, salgın sonrası dönemlerinde okullar, hastaneler, alışveriş merkezleri, taşımacılık (örneğin belediye otobüsleri) ve mahkemelerde kullanılması bekleniyor.

Riskler

Yurtiçindeki trendlere paralel şirketin cirosu beklentimizden hızlı büyüme gösterebilir. Ayrıca, şirketin daha fazla yurtdışına açılma potansiyeli var. Öte yandan Covid salgın sürecinin uzaması durumunda potansiyel olumsuz etkilenme olabilir.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ak Yatırım

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)