Son Dakika Haberler

Bir kişiye istihdam yaratmanın maliyeti yaklaşık 652 bin liraya ulaştı


  -“1 MİLYON İNSANIMIZA İŞ YARATMANIN MALİYETİ 88, 2,5 MİLYON İNSANIMIZA İŞ YARATMANIN MALİYETİ İSE 220 MİLYAR DOLARI BULUYOR ...

Okunma : 8 views Yorum Yap

 

-“1 MİLYON İNSANIMIZA İŞ YARATMANIN MALİYETİ 88, 2,5 MİLYON İNSANIMIZA İŞ YARATMANIN MALİYETİ İSE 220 MİLYAR DOLARI BULUYOR”

 

-“İŞSİZLİĞİ AZALTMAK İÇİN TÜRKİYE, ÇOK DAHA FAZLA YATIRIM YAPMAK ZORUNDA”

 

-“İŞSİZLİK, EKONOMİYİ RAYINA OTURMADAN DÜZELMEZ. YÜZDE 5’İN ALTINDA BİR ENFLASYON, BUNA BAĞLI MAKUL FAİZ ORANLARI, ADALETLİ BİR VERGİ SİSTEMİ ŞART”

 

-“ÖZEL SEKTÖR İSTİHDAM AÇISINDAN HAREKETE GEÇİRİLMELİ, GİRİŞİMCİLİK TEŞVİK EDİLMELİ. İSTİHDAM YARATAN BİR YATIRIM ORTAMI SAĞLANMALI”

 

-“KAMU DA ELEMAN YETERSİZLİĞİ ÇEKTİLEN ALANLARDA ELEMAN ALIMI GECİKTİRMEDEN YAPMALI, ÜNİVERSİTE MEZUNU YÜZBİNLERCE GENÇ İŞSİZ KALMAMALI”

 

ANKARA – CHP İstanbul Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Aykut Erdoğdu, işsizliğin Türkiye’nin kanayan bir yarası olduğunu bildirerek, “Türkiye, en önemli sorunu işsizliğin çözümüne odaklanmalı” dedi.

Erdoğdu, yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK verilerinin işsizlikte sorunu göstermekten uzak olduğunu, işsizlik oranı yüzde 12,7 olarak açıklansa da gerçek işsizlik oranının yapılan hesaplamalara göre yüzde 29,3’ü bulduğunu belirterek şunları söyledi:

“En son açıklanan Ekim 2020 verilerine göre, işsiz sayısı 4 milyon 5 bin açıklanmasına karşın alternatif işsizlik oranlarına bakıldığında, işsiz sayısına iş bulma ümidi olmayan ve iş aramayıp çalışmaya hazır olan 4 milyon 348 bin kişi dahil edildiğinde geniş tanımlı işsiz sayısı 8 milyon 353 bin kişiye, işsizlik oranı da yüzde 23.3’e yükseliyor. Bu rakama zamana bağlı eksik ve yetersiz istihdamdaki 2 milyon 78 bin kişi de eklendiğinde en geniş tanımlı işsiz sayısı olan 10 milyon 513 bin kişiye, işsizlik oranı da yüzde 29,3’e ulaşıyor.”

TÜİK İŞİN KOLAYINI BULMUŞ İŞGÜCÜNÜ AZALT İŞSİZ SAYISI AZALSIN

Çalışma çağındaki nüfus, Ekim 2019-Ekim 2020 döneminde 1 milyon 179 bin artışla 61 milyon 756 binden 62 milyon 935 bine yükselmesine karşın işgücünün 1 milyon 288 bin azalmayla 32 milyon 740 binden 31 milyon 452 bine inmesinin izaha muhtaç olduğunu bildiren Erdoğdu, şöyle devam etti:

“İşgücü, çalışma çağındaki nüfusun artış hızında artması normal durumdur. Böyle olmuyorsa çalışma çağındaki nüfustan işgücü dışında kalanların oranı artmış demektir. İşgücü 2020 Ekim ayında 33 milyon 365 bine çıkmalıydı. İstihdam edilen 27 milyon 447 bin kişi düşünüldüğünde, işsiz sayısı 4 milyon 5 bin değil, 5 milyon 918 bin, işsizlik oranı ise yüzde 12,7 değil, yüzde 17,7 açıklanacaktı. TÜİK işin kolayını bulmuş, işgücünü azalt, işsiz sayısı azalsın.”

Türkiye’nin ekonomi politikasını yatırım, istihdam, ihracat odaklı planlaması ve yönetmesi gerektiğini, düşük enflasyon ortamında istikrar ve büyümeye geçmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğdu, şunları kaydetti:

“İstihdam yaratmanın maliyeti giderek artıyor. 2020 yılının 11 aylık yatırım teşvik belgelerini incelediğimizde bir kişiye istihdam yaratmanın maliyeti 651 bin 925 liraya ulaşmış.  1 milyon insanımıza iş yaratmanın bedeli 652 milyar lirayı, 2,5 milyon insanımıza iş yaratmanın maliyeti 1,63 trilyon lirayı, dolar karşılığı olarak ise 1 milyon istihdam için 88, 2,5 milyon insan için 220 milyar doları bulmaktadır. Çalışma çağındaki nüfusun her yıl 1,2 milyon kişi arttığını da unutmamak gerekir. İşsizliği azaltmak için Türkiye, çok daha fazla yatırım yapmak zorundadır.”

NE YAPMALI?

Türkiye’nin yaşlanan ülkeler kategorisinde bulunduğunu, genç nüfusta da yüksek işsizlik rakamı olduğunu belirten Erdoğdu, şu bilgileri verdi:

“İşsizlik, ekonomiyi rayına oturmadan düzelmez. Yüzde 5’in altında bir enflasyon, buna bağlı makul faiz oranları, adaletli bir vergi sistemi şart. Üretimin ve istihdam üzerindeki maliyetler düşürülmeli. Yapısal sorunlar çözülmeli. Eğitim sistemi ülke ihtiyaçlarına yönelik bir şekilde planlanmalı. Eğitim hayat boyu sürmeli. Özel sektör istihdam açısından harekete geçirilmeli, girişimcilik teşvik edilmeli. İstihdam yaratan bir yatırım ortamı sağlanmalı. Kamu da eleman yetersizliği çektiği alanlarda eleman alımını geciktirmeden yapmalı. Üniversite mezunu yüzbinlerce genç, işsiz kalmamalı.”

Yoksul sayısı hızla artıyor

2020’de net sermaye girişi ilk defa eksiye indi

Elvan’ın kredisi var, ancak görevi de zor

İYİ Parti’den Erdoğan’a yanıt: Kapanan (dükkan) çok, Başkanım

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google