Son Dakika Haberler

Milletvekili Aydemir: ‘Akif, Milli tefekkür abidesi’


AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, 'Milli şairimiz Akif'in temsil ettiği değerler özümüz, Milli Marşımızla cihana tebliğ ettiği ...

Milletvekili Aydemir: ‘Akif, Milli tefekkür abidesi’
Okunma : 4.007 views Yorum Yap

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, ‘Milli şairimiz Akif’in temsil ettiği değerler özümüz, Milli Marşımızla cihana tebliğ ettiği kararlılık sözümüz, tespit ve vurguları gönül gözümüzdür. Onun davası yolunda bulunmak ve yoldaşı olmak şerefimizdir. ‘ dedi.

Aydemir’den Akif’i Tarif

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un hakka vuslatının 84’üncü yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, ‘Akif, hayatı, fikirleri, eserleriyle milli iman ve tefekkürün abidesidir. Milli irfan ve haysiyetin sesi; manevi iffet ve izzetin fedaisi; mukaddesatımızın bendesi, maşeri vicdanımızın ta kendisidir’ takdimini yaptı.

Akif’in Eserleri ve Mukaddesata Vefa ve Feda

Akif Milli Tefekkürümüzün Öncüsü

Milli şairin, hayatı ve fedalarıyla Türk Milleti’ne azami ve asgari müştereklerini hatırlattığını kaydeden Milletvekili Aydemir, ‘Mehmet Akif Ersoy, şahsiyeti ve eserleriyle; milli tefekkürümüzün öncüsü, milli ve manevi terbiye ve edebin temsilcisi, mukaddesatımızdan mülhem basiret ve ferasetin hamisi, Anadolu’ya ruh ve mana veren idrak ve izanın mücessem ve beliğ ifadesidir.’ tarifine yer verdi.

Müşterek Hassasiyet

İslam Düşmanlığına Akifçe Tepki

Milletvekili Aydemir, ‘İslam düşmanlığının küresel bir dayatma halinde olduğu, Müslümanlara her türlü zulüm ve revanın adeta bir salgın halini aldığı bu dönemde, Milli şairimizin vurgularını hatırlamak ve hatırlatmak zorundayız. O’nun “Doğrudan doğruya Kur’an’dan alıp ilhamı/ Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam’ı” uyarısını dikkate almak vazifemizdir. ‘ hatırlatmasını yaptı.

‘Tercüman-ı efsah-i ümmü’l-kitab’

Akif’in Vahdet ve Tevhit Vurgusu

Akif’in eser ve konuşmalarında Vahdet ve Tevhitte buluşmanın tek yol olarak gösterildiğine işaret eden Milletvekili Aydemir, ‘Milli şairimiz her dem ve vesilesiyle kardeşlik, birlik ve beraberliği kaydetmiş; ‘Sen, Ben, desin efrad, aradan vahdeti kaldır/Milletler için işte kıyamet o zamandır/Mazilere in, mahşer-i edvarı bütün gez/ Knün-i İlahi, göreceksin ki, değişmez.’ dizeleriyle bu hakikati seslendirmiştir. Onu da hatırlattığı üzere kardeşliğimiz en aziz değerimizdir’ dedi.

Mesajında, Mehmet Akif’in “Şu kopan fırtına Türk ordusudur ya Rabbi/Senin uğrunda ölen ordu, budur ya Rabbi/Ta ki yükselsin ezanlarla müeyyed namın/ Galib et, çünkü bu son ordusudur İslam’ın.” niyazına yer veren Milletvekili Aydemir, ‘Milli şairimizin bu hassasiyetini yürekten paylaşıyoruz. ‘ ifadelerine yer verdi.

‘Allah’ın rahmeti ve selamı üzerine olsun’

‘Milli Şair Akif’in ‘Ordunun Duası’ adını taşıyan şiirindeki, ‘Yılmam ölümden, yaradan, askerim/Orduma, ‘gazi’ dedi Peygamberim/Bir dileğim var, ölürüm isterim/Yurduma tek düşman ayak basmasın/ Amin! desin hep birden yiğitler,/Allahu ekber! gökten şehidler./ Amin! Amin! Allahu ekber/ duasını yineleyen Milletvekili Aydemir, ‘Şair Kuntay’ın; ‘Toprak onu sen kol kanat ol öyle kucakla/Bilmezsin o gökten de adından da temizdi/Ey yeryüzü mabet kesilip Tanrıya yüksel/ Koynunda yatan gölge bizim Akifimizdi’ takdimini paylaşıyor; Akifimizin kaydettiği ‘Tek vatan, Tek Bayrak, Tek Millet ufuk ve kararlılığına canımızı adıyor, Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet, şükran ve minnetle anıyoruz. ‘ dedi. – ERZURUM

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)