Son Dakika Haberler

TL tahviller yeniden yabancıların ilgisini çekiyor

En büyük ve en iyi performans gösteren gelişmekte olan piyasa tahvil yatırımcılarından bazıları Türk tahvillerini yeniden alıyor. Türk ...

Okunma : 4 views Yorum Yap

En büyük ve en iyi performans gösteren gelişmekte olan piyasa tahvil yatırımcılarından bazıları Türk tahvillerini yeniden alıyor.

Türk tahvillerine iştah artışı, yabancıların Türk tahvil stokunun %20’sine sahip olduğu Eylül 2018’den bu yana sürekli bir satış döneminin ardından geldi. Bu pay, Kasım 2020’de tüm zamanların en düşük seviyesi olan %3,3’e geriledikten sonra o zamandan beri tırmanıyor.

Pacific Investment Management Co., Amundi ve UBS Asset Management, Türk tahvillerinin önümüzdeki yıl için karlı bir yıl olması potansiyelini görüyor ve faiz oranlarındaki artışların enflasyonu düşürmeye ve kredi büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olacağına inanıyor; tahvil sahipleri için iki önemli endişenin aşılması anlamına geliyor. Bu, liranın üst üste sekiz yıl boyunca zayıfladığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gevşek para politikasını desteklemesiyle yerel tahvillerin %13 değer kaybettiği 2020’den U dönüşü gerçekleşmesi demek.

Yatırımcılar, Erdoğan’ın hala düşük faizden yana olmasına rağmen, yine de yeni ekonomi ekibinin işlerine devam etmesine izin vereceğini iddia ediyorlar. Kasım ayında başa geçen Merkez Bankası Başkanı Naci Agbal, daha ortodoks bir parasal yaklaşım izleyeceğine söz verdi; enflasyonu düşürmek ve liradaki düşüşü durdurmak için geçen yıl politika faizini iki kez artırdı.

Kasım ayından bu yana yabancı yatırımcılar Türkiye tahvillerini alıyor

Pimco’nun Newport Beach merkezli gelişmekte olan piyasalardan sorumlu yöneticisi Pramol Dhawan, “Şimdi Türkiye’ye yatırım yapmanın iyi bir zaman olduğunu düşünüyoruz” dedi. “Gördüğümüz politikalar doğru yöndeydi ve Türkiye bu politikaları izlediği sürece, gelişmekte olan piyasalar için elverişli dış ortamdan faydalanabilir.”

Yeni ekonomi ekibinin güven oylaması olarak yabancı yatırımcılar, Kasım ayından bu yana varlıklarına 3,1 milyar dolarlık Türk lirası tahvil ekledi. Merkez bankası verilerine göre, söz konusu fonlar Agbal’ın göreve gelişi ile 8 Ocak arasında her hafta net alıcılardı ve haftalık akışlar 18 Aralık’ta 2017’nin zirvesine ulaştı.

Alımlar, Türkiye’nin iç borcunun yurt dışı payını %4,4’e çıkardı. Bu, küresel anlamda hala çok düşük: Yabancıların payı Rus tahvillerinde %24’üne, Güney Afrika’da % 30 ve Meksika’da %48.

Amundi ve UBS, gelişmekte olan piyasa borç tahsisinde de Türkiye’yi “yükselt” duruma yükseltti. Vanguard Asset Management gelişmekte olan piyasalar masasından Nick Eisinger, geçen yılın ikinci faiz artışının ardından tüm kısa lira pozisyonlarını kapattığını söyledi.

Neden Türkiye?

Türkiye, gelişmekte olan akranlarının dolar cinsinden borçlanmak için ödediği risk priminin iki katını ödüyor

Amundi’nin Londra merkezli yükselen piyasa tahvilleri kıdemli fon yöneticisi Hakan Aksoy, “Türkiye son zamanlarda doğru şeyleri yapmaya başladı” dedi. “Dayak yemiş bir para birimi ve çok yüksek bir carry trade var. Küresel olarak birçok ülkede getirilerin olumsuz olduğu bir dönemde, merkez bankası faiz oranlarını yükseltiyor, reform vaat ediyor ve bu da bizi Türkiye pazarı için heyecanlandırıyor. ”

Türkiye, yılın ilk Eurobond satışı için rekor talep çekerek, dolar cinsinden menkul kıymetlerin iki bölümlü satışıyla 3,5 milyar dolar borçlandı. Ülkenin Hazinesi 20 Ocak’ta yaptığı açıklamada, menkul kıymet talebinin Türkiye’nin uluslararası sermaye piyasalarında ihracı için tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 15 milyar doları aştığını söyledi.

Yine de, bazı gelişmekte olan piyasa yatırımcıları Türkiye hakkında hala güvensiz; politika uygulamalarında bir geri dönüşe ilişkin daha fazla kanıt görmek istiyor.

“Daha Fazla Tutarlılık”

Londra merkezli Ashmore Group Plc araştırma başkan yardımcısı Gustavo Medeiros, “Henüz yapıcı değiliz” dedi. “Merkez bankası kredibilitesi, yabancı yatırımcı güveni ve para biriminin değerlemesi açısından son yıllarda çok fazla zarar verildi. Piyasaya olan güveni yeniden kazanmak için para ve maliye politikasında daha fazla tutarlılığa ihtiyacımız var. ”

Tahvil sahipleri için en büyük bilinmeyen, son iki yılda iki merkez bankası başkanını görevden alan Erdoğan’ın, düzenleyicinin faiz oranlarını yüksek tutmasına ne kadar süre izin vereceği. Yüksek faiz oranlarına karşı tavrını bu ay iki ayrı olayda tekrarladı. Pimco’dan Dhawan, bunun kimsenin tahmin edemeyeceği bir risk olduğunu ve yatırımcıların daha çok temellere bakması gerektiğini söyledi.

“Türkiye’nin ekonomik gerçeklerine uygun daha ılımlı bir büyüme peşindeyseniz, yabancı yatırımcılar gelir” dedi. “Türkiye çok büyük ve yeterince yatırım yapılmayan bir ekonomi ve insanlar bu riski alabilmek istiyor.”

Bloomberg

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google