Son Dakika Haberler

Türkiye ekonomisi saatli bombanın üzerinde çünkü…


Türkiye ekonomisi, bir yandan reform vaatleri üzerinden bir beklenti içerisine girerken, diğer yandan AB ile ilişkilerin düzeltilmesi yolunda ...

Okunma : 1 views Yorum Yap

Türkiye ekonomisi, bir yandan reform vaatleri üzerinden bir beklenti içerisine girerken, diğer yandan AB ile ilişkilerin düzeltilmesi yolunda yürütülen diplomasi trafiği ile Joe Biden başkanlığı sonrası ABD ile yeni döneme odaklanmış durumda.

Yeni başkan Naci Ağbal ile üst üste faiz artırımına giden Merkez Bankası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir kez daha “faize karşıyım” mesajı vermesi sonrası uzun süre sonra politika faizini yüzde 17’de sabit bıraktı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre gerekli durumlarda ilave parasal sıkılaştırma yöntemine gidilebileceği belirtildi.

Ekonomistler Güldem Atabay ve Prof Eser Karakaş, Ekonomi Gündemi’nde bu hafta gidişatın nereye doğru evrildiğini analiz ediyorlar.

Merkez Bankası’nın faizi sabit tutması ve bu adımın yakın gelecekteki yansımalarından, kamu borcu ve reform vaatlerine kadar geniş yelpazede gündem başlıklarını masaya yatıran Atabay ve Karakaş, Türkiye ekonomisi için “saatli bomba” benzetmesi yaparken, nedenlerini madde madde sıralıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın “Kamu harcamalarında tasarruf ettik” açıklamasına dikkat çeken Güldem Atabay, “Bu söylem gerçekçi değil. Kamunun borç stoğunda ciddi artışlar yaşandığını biliyoruz. Bütçe açığı çok yükseldi. Bu da Türkiye ekonomisinin en kırılgan taraflarından biri” yorumunu yapıyor.

Hazine’nin bu yılki ilk dış borçlanmasını gerçekleştirdiğini anımasan Atabay, yaklaşık 3,5 milyar dolar gibi bir para bulduğunu belirterek, “Dünya genelinde faizler yüzde sıfır iken, biz yüzde beş gibi bir faizle ödüyoruz. Bu da, inanılmaz yüksek bir faiz ödeyerek dış borçlanmada başarıdan başarıya koşuyoruz rakamsal açıdan bakarsak” ifadesini kullanıyor.

Prof. Eser Karakaş ise, iktidarın reformlar konusunda piyasaları beklentiye sokmasına değiniyor.

“Reformları beklerken, uygulanmayan mahkeme kararları ve uygulama hataları iyimser beklentiye alan bırakmıyor” diyen Karakaş, AYM’nin CHP’li Enis Berberoğlu hakkındaki hak ihlali kararına dikkat çekiyor.

TMSF’nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası el konan şirketlerin satışa çıkarılacağına dair açıklamasına değinen Karakaş, “Bunun hukuki bir zemine oturtulmadan icra edilmesi ciddi soru işaretlerine yol açar” görüşünü dile getiriyor.

Ekonomistler, bütçedeki bozulmaya daha yakından bakıldığında yedek ödenekler ile hedefle gerçekleşme arasında 10 kat fark var olduğuna vurgu yapıyor.

Kamu borcunun 2 trilyon lirayı geçtiğinin altını çizen ekonomistler, “Yüzde 17’yle dönüyor önemli bölümü, kartopu gibi artacak” ifadesini kullanıyorlar.

Atabay ve Karakaş’a göre, yüksek faize mecbur kalınca Türkiye’nin büyümesi yavaşlayacak…

Türkiye ekonomisinin saatli bombanın üzerinde olduğunu ifade eden ekonomistler, batık kredi sorununun da faizlerle beraber kartopu gibi büyüdüğünü kaydediyor ve şu soruya cevap arıyorlar

“Bankalarının ellerinde ödenmeyen borca ait gayrimenkuller artıyor. Satacak mı tutacak mı nasıl eritilecek?”

Kaynak:  Ahval Türkçe, yazarımız Güldem Atabay’ın izniyle yayınlıyoruz.

FÖŞ Uğur Gürses’i Ağırladı: Reformların olasılığı, TUİK’in Gizemi ve Türkiye’nin Darboğazı

S&P notumuzla oynamadı, 2021 tahminlerini açıkladı

Dr Cüneyt Akman: MB faizleri sabit tuttu. Ekonomiyi ne bekliyor?

Çetin Ünsalan: Parasal genişleme üzerinden spekülasyon

@guldematabay

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google