Son Dakika Haberler

Yatırım Ortaklıklarına Farklı Bir Bakış


Bir süredir hisse senedi değerleme raporlarını okurken üzerinde çok durulmadığını düşündüğüm “Yatırım Ortaklıkları” sektörünün nasıl analiz ...

Okunma : 4.161 views Yorum Yap

Bir süredir hisse senedi değerleme raporlarını okurken üzerinde çok durulmadığını düşündüğüm “Yatırım Ortaklıkları” sektörünün nasıl analiz edileceği hakkında bazı notlar çıkardım. Bu sektörde yer alan hisse senetleri diğer sektörlere kıyasla daha farklı bir yöntemle değerleniyor.

Yazıya geçmeden önce yatırım ortaklıklarının ne olduğuna dair SPK’nın bu konuya özel yayınladığı kitapçıkta yer alan bilgilerle bir tanım yapalım.

Yatırım ortaklıkları, sermaye piyasası araçları ile ulusal ve uluslararası borsalarda veya borsa dışı organize piyasalarda işlem gören altın ve diğer kıymetli madenler portföyü işletmek üzere anonim ortaklık şeklinde ve kayıtlı sermaye esasına göre kurulan sermaye piyasası kurumlarıdır. Yatırım ortaklıklarının temel fonksiyonu küçük tasarruf sahiplerinin birikimlerini bir havuzda toplayarak değişik menkul kıymetlerden oluşacak bir portföye yatırmak ve bu yolla elde ettikleri kazancı ortaklarına payları oranında dağıtmaktır.

Yatırım ortaklıklarının diğer ortaklıklardan farkı, faaliyet alanlarının sadece sermaye piyasası araçları ile altın ve diğer kıymetli madenlerden oluşan bir portföyün işletilmesi şeklinde sınırlandırılmış bulunmasıdır. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz. (https://www.spk.gov.tr/Sayfa/Dosya/79)

İşin tanım kısmını geçtikten sonra, 2019 yıl sonunu baz alarak hazırladığım aşağıdaki grafikte görüleceği üzere BIST Yatırım Ortaklıkları sektörü yılbaşından bu yana yaklaşık 2,5 kat değer kazanmış. XYORT şu sıralar 1200 civarında seyrederken, hisse bazında sadece tek bir hisse senedinin yıl içi getirisinin negatif olduğunu görüyoruz. Geri kalan hisse senetlerinin neredeyse tamamı  %100’ün üzerinde getiri sağlamış.

YO’nı analiz ederken portföy değer tablosu büyük önem taşır. Burada yer alan prim pay değerine göre nasıl alım satım yapılacağını İŞ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. üzerinden örnekleyelim. Bu arada YO’nın anonim şirket olarak kurulduğunu da eklemek gerek.

SPK’nın aşağıdaki linkte yer alan web sitesinde tüm YO’nın portföy değerlerini görebilirsiniz.

https://www.spk.gov.tr/SiteApps/PortfoyDegerleri/Index/MKYO

Geçtiğimiz haftadan bu yana ISYAT örneğinde portföyün ne kadarının özetle nerelerde değerlendiriliği, portföy değerinin toplamı, ortalık payı (%), birim pay değeri gibi bilgileri günlük ve konsolide bazda ekte görebilirsiniz. Her ne kadar bu datayı uzun vadeli bir periyotta analiz etmek daha doğru olsa da analizi tek bir resimde görmek adına tarih aralığını açmadım.

YO’ları her hafta yayınladıkları portföy değer tablosunda ellerinde bulunan varlıkların (türev ürünler, tahvil, repo, borçlanma senetleri  vb.) neler olduğunu bildirmek zorundadırlar. Portföy nasıl değerlendiriliyor, hangi sektörde yatırımlar yoğunlaşıyor gibi sorulara cevap aranır. Bu tabloda asıl önemli olan yer ise ortaklık portföy değeri ve net aktif değeri kısımlarıdır.

Aşağıdaki linkte ISYAT’ın 14.12.2020 tarihinde yayınladığı 11.12.2020 tarihli haftalık rapor yer almaktadır. Net aktif değeri tablosunu buraya da ekliyorum.

https://www.kap.org.tr/tr/BildirimPdf/893125

Birim pay değeri , net varlık değerinin pay sayısına bölünmesiyle bulunuyor. Bu da şu demek: ISYAT’ın elindeki tüm varlıkları alırsak toplam 1 pay için ne kadar ödemeye razıyız? 1,5412 diyebiliriz buna.

Bu arada net aktif değeri; ortaklık portföy değeri, hazır değerler, alacaklar ve diğer varlıklar kalemlerinin toplanıp borçlar düşüldükten sonra kalan değerdir. YO’ları bir hisse senedini sattıktan sonra bu satış, takastan alacaklar kalemine yazılır.

Bu durumda birim pay değeri 1,54 iken hisse senedinin piyasa fiyatı bundan daha düşükse hissenin  değerlemeye göre ucuz kaldığını söyleyebiliriz. Hisse senedi fiyatının birim pay değerinin 2 katını aşması durumunda şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bu durum ortadan kalkıncaya dek her iş günü portföy ve net aktif değer tablosunu göndermesi zorunludur. ISYAT örneğinde hisse senedinin kapanış fiyatı pay başına net aktif değerin 2 katını aşmış görünüyor. Yandaki linkte görüldüğü üzere özel durum açıklaması olarak bildirimde bulunulmuş. ( https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/893797)

Yatırım ortaklıkları aynı yatırım fonları gibi A ve B tipi olmak üzere ikiye ayrılırlar.Genellikle A tipi yatırım ortaklıkları portföylerinde daha fazla hisse senedi bulundururlar. YO’nın portföylerinde yer alan hisse senetlerini siz de takip edebilirsiniz. Bu sayede piyasadaki yatırımların hangi yönde olduğu konusunda bir fikir edinebilirsiniz.

Bol kazançlar.

Yazar:  Güney Örnek

Borsa yukarı, döviz yatay, faizler yukarı

Gram altın ve dolar ocakta yükselebilir – Atilla Yeşilada

Cemre Yoldaş: Nöro-iktisat ve Borsa’da yatırımcı davranışları

Borsada Uçuşun mu Çöküşün mü Eşiğindeyiz?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)