Son Dakika Haberler

Yeni Alman “Tedarik Zinciri Yasası” Türkiye’yi etkileyecek

Almanya’daki hükümet ortakları yeni bir “Tedarik Zinciri Yasası” üzerinde uzlaştı. Yasanın amacı küresel çapta faaliyet yürüten büyük Alman ...

Okunma : 124 views Yorum Yap

Almanya’daki hükümet ortakları yeni bir “Tedarik Zinciri Yasası” üzerinde uzlaştı. Yasanın amacı küresel çapta faaliyet yürüten büyük Alman şirketlerini gelecekte insan hakları, çocuk işçiliği, doğal kaynaklar ve iklim koruma konusunda daha fazla sorumluluk altına sokmak. Federal hükümeti oluşturan CDU, CSU ve SPD tarafından hazırlanan yasa tasarısı büyük olasılıkla önümüzdeki ay bakanlar kuruluna gelecek ve yaz tatiline girilmesinden önce oylanarak Federal Meclis’ten geçecek. Tedarik Zinciri Yasası 1 Ocak 2023’den itibaren kademeli olarak yürürlüğe girecek. Kanun Almanya tarihinde önemli bir paradigma değişimi olarak da kabul edilmekte çünkü Alman şirketlerin tedarik zincirinin bütününde sorumluluk üstlenmesini öngörüyor.

Yürürlük tarihinden sonra yasa 3000 fazla çalışanı olan 600’den fazla Alman şirketini bağlayacak. 2024’ten itibaren de 1000 fazla çalışanı olan yaklaşık 3000 Alam şirketi küresel tedarik zincirinde olanlar konusunda sorumlu olacak. Üstelik yasa tasarısı, söz konusu Alman şirketleri doğrudan tedarikçilerinden de sorumlu kılıyor. Şirketler eğer ara tedarikçi şirketlerde ihlaller yaşandığını öğrenirse, bunları aydınlatmakla ve ortadan kaldırmak için harekete geçmekle yükümlü hale geliyor.

Yasanın kapsadığı şirketler, tedarikçilerinde çocuk işçiliğine ve zorla çalıştırmaya izin vermezken adil ücret ödenmesi ve uluslararası sözleşmelerle tanımlanan çalışma ve çevre koruma kurallarının yerine getirilmesinden de yükümlü. Bunların ihlal edilmesi durumunda durum Alman yargısına taşınabilecek.

Alman şirketlerin tedarikçilerinde yaşandığı bildirilen ihlalleri denetleme görevi Federal Ekonomi ve İhracat Kontrolü Dairesi’de olacak. Bu daire ihlal görmesi halinde maddi yaptırım uygulayacak veya sorumlulara para cezası verebilecek. İhlalden sorumlu görülen bir Alman şirketi üç yıla kadar ihalelere katılmaktan men edilebilecek.

Türkiye -Almanya ilişkileri ve yeni yasa

DW Türkçe’nin haberine göre Tedarik Zinciri Yasası’nın yürürlüğe girmesi bütün tedarikçi ülkeler kadar Türkiye’yi de etkileyecek. Türkiye’de yer alan Hugo Boss, Zara, C&A gibi şirketlerin tedarikçilerinde zaman zaman çocuk işçiliği sorunuyla karşılaşılmış olması yasanın kkonusu haline dönüşecek.

Almanya Dışişleri Bakanlığı verilerine göre, 2019 yılında Türkiye ile Almanya arasındaki ticaret hacmi yıllık %8,6 düşerek 33,4 milyar euro oldu. Rusya ve Çin’in ardından Almanya, Türkiye’nin en fazla ithalat yaptığı üçüncü ülke. Almanya’nın Türkiye’ye ihraç ettiği ürünlerde motorlu taşıtlar, otomotiv yan sanayi ürünleri, makineler ve kimyasal ürünler yoğunluklu.  Türkiye’nin Almanya’ya ihraç ettiği ürünlerde tekstil ve deri mamulleri, motorlu taşıtlar ön planda fakat gıda ürünleri ve makinelerin payı da artmakta.

Almanya Türkiye’deki en büyük yabancı yatırımcılar arasında; 1980’den bu yana yaklaşık 15,5 milyar dolar yatırımı var. Türkiye’de faaliyet yürüten Alman veya Türk ortaklı Alman şirketlerin sayısı 7.500’den fazla. Almanya, Türkiye’de yapılan patent başvurularında 2017 itibarıyla ABD ve Japonya’dan 2.044 başvuru ile önde. 1985’ten bu yana Alman ekonomisi Türkiye’de yaklaşık bin üyesi olan Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası tarafından temsil ediyor.

Kaynak: DW Türkçe /Özet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google